Není gua sha jako gua sha.. A jak to teda vlastně je?

Pokud jste se v posledních letech zajímaly o obličejové masáže, pravděpodobně vám neunikl trend gua sha masáží. Na sociálních sítích a YouTube existuje nespočet obsahu, co to vlastně gua sha je, ale ve skutečnosti to není tak snadné. Osobně jsem narazila na spoustu videí, kde tvůrci neměli ani základní znalosti obličejové masáže, natož gua sha techniky.
Je to matoucí, když se nástroj jmenuje stejně jako technika samotná, a hladit se hezkým kamínkem po tváři přece umí každý.. Jenže, gua sha masáž je něco mnohem víc. A já bych v tom chtěla udělat trošku pořádek. Protože věřím, že každá technika má svoje místo, jen je potřeba vědět, co vlastně dělám a proč.
1. Nic jako "jediný pravý" gua sha nástroj neexistuje
Za gua sha nástroj můžeme označit jakýkoli omyvatelný nástroj s tupou hranou, který je vyrobený z kamene, buvolího rohu, kovu, plastu, mědi nebo porcelánu. Může mít spoustu tvarů i velikostí a to, který z nich použijete, záleží na osobní preferenci. Každý má svoje výhody i nevýhody, ale velmi důležité je pochopit, že ke změnám a výsledkům nedochází díky nástroji, ale díky tomu, jak ho použijete.
Jaký tedy vybrat? Jsou určité otázky, které byste si měly položit a které vám to pomohou zjistit:
- má nástroj správnou velikost pro oblast, kde ho chci použít, a v poměru k velikosti mých rukou, není příliš malý, nebo příliš velký?
- budu ošetřovat pouze obličej, nebo i krk, ramena a zbytek těla?
- není příliš lehký, nebo příliš těžký? Neunaví se tím ruka, nebude po ošetřování bolet?
- jak je odolný? Nerozbije se při pádu? Nebude se časem znehodnocovat?
- má oblé hladké okraje? Nejsou okraje příliš zaoblené, což ovlivní tah na kůži, anebo příliš ostré, což by mohlo být nepříjemné?
- dá se snadno vyčistit a dezinfikovat?
Ten pravý gua sha nástroj se tedy u každého liší. Vyberte si takový, který se vám líbí, padne vám do ruky a pomůže vám provádět ty masáže, které chcete. A nemusí to být pouze gua sha.
2. Obličejová gua sha masáž
Hlavním rozdílem mezi obličejovou gua sha a tím, co můžeme vidět online je, že obličejová gua sha, tak jak byla původně vytvořena, pracuje se svaly i fasciemi a ovlivňuje celé tělo. Tato metoda funguje na principu tření, prokrvení a proudění krve. Hlazením se čímkoli po tváři gua sha masáž bohužel neprovádíme.
V Číně se gua sha používá jako součást ošetření zmírňujících následky stárnutí. Na první pohled je obličejová gua sha pouhými tahy speciálním nástrojem po kůži za účelem liftingu nebo drenáže. Ve skutečnosti je však gua sha mnohem víc a je veliká škoda, že ustoupila do pozadí kvůli naprostému nedostatku znalostí.
Princip je stejný jako u tělové gua sha masáže, ale pro obličejovou gua sha není vhodné, aby se sha na pleti objevilo. V případě obličeje se tedy používá technika mnohem jemnější, která nespočívá v silném tření, ale v plynulém pohybu po obličeji (kůži tedy "neoškrabujeme"). Proto pleť obvykle jen zrůžoví.
Dalším rozdílem je, že ošetření obličeje zahrnuje i ošetření hlavy a těla. Výzkumy prokázaly, že tepelná vodivost je při gua sha masáži podél drah meridiánů (zavedených v tradiční čínské medicíně) výraznější než na jiných částech těla. Tělo funguje jako jeden ekosystém a budete-li se řídit vztahy, kterými je tělo provázáno, a tím, jak se odrážejí v obličeji, výsledek bude mnohem výraznější.
Např. (laicky řečeno) dráha, která ovlivňuje váčky a tmavé kruhy pod očima se sbíhá ve skupině svalů v dolní části zad. Toto je skutečná podstata gua sha masáže. Znalost lidského těla a využití jeho principů pro zdraví a pohodu snadnou, účinnou a dostupnou technikou.
3. Tělová gua sha masáž
Tělová gua sha je u nás pořád ještě v plenkách, sama vím cca o třech lidech, kteří opravdu ví, co dělají. Doufám, že jich bude víc, ale rozšířenější je "gua sha pro obličej", právě díky zmíněnému online trendu. (I když z toho důvodu píšu tento článek.)
Podstata způsobu, jakým gua sha ošetřuje tělo, spočívá v proudění krve a odstranění blokád. Staří Číňané měli hluboké znalosti krevního oběhu a jeho vlivů na tělo. Smyslem gua sha je buďto zabránit změnám v průtoku krve ve svalech a tkáních, nebo tyto změny naopak podpořit. Pokud je v ošetřované části nějaká blokáda, tak změna způsobí to, co známe jako sha (také petechie) - drobné červené tečky, které připomínají vyrážku. K tomu dochází, když se z drobných krevních vlásečnic uvolňuje krev, která se pak zachytí v mimocévním prostoru pod kůží. To je význam sha v názvu gua sha, zatímco gua znamená škrábání.
Gua sha způsobuje změny v podkožním mikrovaskulárním tlaku, důsledkem je rozšíření cév a zvýšení průtoku krve doprovázené mírným zvýšením teploty v místě působení. Tělo je podpořeno k samoléčebné aktivitě a nalezení rovnováhy.
4. Obličejová lymfodrenáž gua sha nástrojem
Obličejová lymfodrenáž má na první pohled nejblíž k tomu, co můžete vidět všude online a "gua sha kamínek" je v tomto případě opravdu neocenitelný pomocník. Jenže, lymfatická masáž má svoje specifika a pokud jsme tuto metodu nestudovaly, můžeme si v některých případech dost zavařit. Ani tady nejde o žádné hlazení se, jak nás zrovna napadne. Lymfatická masáž je léčebná technika a má svoje předepsané tahy, hmaty, tlak i rychlost. Z toho důvodu vždy doporučuji učit se od odborníků.
Při této masáži nepracujeme se svaly, ale s lymfou, kterou ručně posouváme směrem do hlavních lymfatických uzlin. Tato technika je tedy nejjemnější ze zmíněných a má jiné cíle. Pleť je po lymfatické masáži rozzářená, oživená a kontury jsou vyrýsované díky odvodu přebytečné tekutiny. Může se tak jevit už po prvním ošetření omlazená a svěží. Gua sha masáž tedy není lymfodrenáž.
Častý dotaz je: "Potřebuju vůbec nějaký nástroj? Nemůžu se masírovat jen rukama?" Odpověď je, že můžete. Na lymfatickou i gua sha masáž obličeje žádný nástroj nutně nepotřebujete, stačí vám vaše ruce. Ale jako při každé činnosti, nástroje nám pomáhají a práci zjednodušují. Ráda to svým klientkám vysvětluju tak, že to co udělám rukama, neudělám nástrojem a naopak. Proto ve své práci využívám oboje.
Na závěr
Gua sha není rychlou nápravou stavu, který byl zanedbáván několik let. Je to přírodní cesta pro vnitřní i vnější pohodu, návrat ke kořenům, život v souladu a přijetí sebe sama jako součást celku.
Doufám, že se mi aspoň trošku povedlo toto téma osvětlit a budete schopné se rozhodnout, která metoda a který nástroj je pro vás ten pravý. Případně mám ve své nabídce obě masáže a workshopy péče o pleť, kde spolu můžeme vše probrat více podrobně.
Veru